נקד לי סדרה: קבלו את מדד הסדרות החדש

 

אחת המתודות העתיקות בתולדות הצפיה בסרטים, זו שבמשך שנים סייעה לי ולחבריי בבחירת הסרט אותו נשכור או חלילה נוריד, היא בדיקת הציון שקיבל הסרט מן ההמון, אי שם באתר קטן וזניח בשם IMDB. אינני יודע מהו האחוז באוכלוסיה של אלו שנהגו או נוהגים עד היום על-פי שיטה זו, אך בזמנו היה די ברור שלא רק שחבריי ואני המצאנו אותה, אלא שבזכות מוחותינו המתוחכמים הצלחנו לפצח את הקוד המורכב שמאפשר שימוש מושכל בציונים הללו, שכן עניין ידוע בקרב חוקרי ומלומדי ה-IMDB הוא שאין דין ציון הניתן לסרט האימה החדש כדינו של אותו ציון שניתן עבור קומדיה משנות ה-80. הז'אנר הוא שחקן מפתח, הוותק הוא שחקן נשמה, והתפלגות קהל המצביעים היא עצם העניין. את סרטי "מלחמת הכוכבים" למשל, מדרגים מאות אלפי ממעריצי הסדרה ברחבי העולם, גברים ברובם המכריע, בעוד שקומדיה רומנטית חדשה תדורג בעיקר על-ידי נשים, רובן אמריקאיות, ובמספרים נמוכים בהרבה. לפיכך, הגאונות אותה ייחסנו לעצמנו לאורך השנים הסתמכה על היכולת שלנו להמיר ציון שניתן לסרט על-ידי "הקהל המסוים שבחר להצביע עבור אותו סרט", לציון "שלנו", זה שלפיו נדע אם הלה עומד בסטנדרטים שהצבנו לעצמנו, קולע לטעם שלנו, ובאופן ברור ומיידי, שווה את הזמן שלנו.

פאסט פורוורד 20 שנה קדימה, והנה צרה צרורה. אותה תורה סודית ומופלאה שבעל-פה, אשר עוברת מאב לבנו במשך שנים, וברובה תקפה כנראה עד עצם היום הזה, מאבדת כל אחיזה במציאות כשאנו מנסים להשליך אותה אל התוכן הרלוונטי לתקופתנו – סדרות.
מספיק להביט בציון שניתן ל-This is us, הדרמה הקומית שעלתה לאחרונה ב-NBC ומשודרת גם בארץ תחת השם המוצלח אך המבוזבז "החיים עצמם". מדרגי ומדרגות IMDB ניקדו בממוצע את הסדרה בציון הגבוה למדי 8.8. לשם השוואה, בעולם הקולנוע את אותו ציון ממש חולקים רק שניים – "שר הטבעות" ו"מועדון קרב", הממקמים אותם במקומות 10 ו-11 בדירוג הסרטים הטובים בכל הזמנים (על פי דירוג גולשי האתר). אפשר (אם כי עדיף שלא) להתווכח על איכותם של שני סרטים אלו, אבל אי אפשר להתווכח על כך שמדובר ביצירות משמעותיות שסחפו אחריהן מיליוני מעריצים, ובמידה רבה של צדק.
"החיים עצמם" לעומת זאת, היא סדרה שעשויה מרול קינמון מצופה שלוש שכבות זיגוג סוכר בתוספת קצפת צמחית בצד. זו סדרה שמנסה לרגש, להפתיע, להצחיק ולסחוף, והכל תוך הגשה מרוכזת של אוסף הקלישאות הגדול בהיסטוריה, עד הבאת הצופים לכדי מבוכה של ממש. הציון שלנו ל"החיים עצמם" הוא 5 מ-10, וגם זה רק משום שאין לנו עניין לרדת נמוך מזה. 5 משקף היטב את דעתנו – אל תתקרבו, אלא אם כן פרסומת לסלקום מייצגת את טעמכם הטלוויזיוני. זה המקום לציין שאם כבר נסגרתם על הסדרה שעריבה לחיככם, ציוני הפרקים (שניתנים בנפרד מציון הסדרה הכללי), יעידו באופן לא רע על איכות הפרק ביחס לאחרים.

בתוך הריק הגדול הזה שנוצר, לפיו אין אפשרות להסיק מציוני IMDB שום דבר על הסדרות החדשות, אנו נאלצים לשנס מתנייים, ולהתחיל לנקד בעצמנו. שיטת ההערכה תובהר תוך כדי מתן הניקודים עצמם, רק נציין שאין שברים, רק שלמים, ושהסקלה היא פשוטה: 5 ומטה – לא להתקרב, 6 – אפשר (אבל עדיף שלא), 7 – אפשר, 8 – כדאי, 9 – חובה, 10 – בום!

ובגלל שסבלתם אותנו עד לפה, קבלו דירוג ראשון לאחת הסדרות החשובות של העונה: ווסטוורלד.

Facebook Comments