צום קל: שבע המלצות צפייה לכיפור, ובכלל

 

עבור רבים מאיתנו, הימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים הם המיוחדים בשנה. לא בכדי הם נקראים "עשרת ימי תשובה", שכן בימים אלו עלינו להביט פנימה, לשאול את עצמנו שאלות קשות, מהן לרוב אנו נמנעים, ובסוף גם לתת לעצמנו תשובה: מה רואים בכיפור? רצה הגורל ואנו חיים בתקופה שבה איננו נדרשים עוד לשחד את התורן בספריית הוידאו בעבור עותק מרוט של קינג-קונג 2, או במקרה הטוב יותר, להסתפק בצפייה מרתונית של טרילוגיית הסנדק שרכשנו באמזון כשהיינו צעירים. הצרות הללו מאחורינו וצרות טובות בהרבה החליפו אותן – מאגר התוכן הטלוויזיוני כולו נמצא במרחק כמה הקלקות, וכל שנותר הוא להחליט מה, עם מי ומתי, להתארגן על ענייני המדיה, פיצוחים, נשנושים, קולה, בירה וסיגריות (מותר גם לצום, אם זה מסתדר לכם לוגית עם צפיה בטלויזיה), לחכות שיחשיך (ממנהגי החג), ויאללה, למרתון כיפור.

וכדי לאפשר לעצמנו כיפור מוצלח, כזה שנחוש אחריו לא רק טהורים יותר ורזים יותר (למי שצם), אלא גם שהשגנו דבר-מה, מומלץ לצפות בחבילה שלמה, כזו עם התחלה וסוף, כזו שנוכל לסמן אחריה וי, ועדיף וי גדול. לכן ההמלצות שלנו לכיפור הן פשוטות: סדרה או שתיים, בנות עונה אחת או שתיים, שאפשר לגמוע בישיבה אחת או שתיים, על פני כיפור אחד (לא שניים!).

הסתייגות חייבת לבוא כאן: הניינטיז ואפילו האלפיימז מאחורינו, ולכן כל המנהג לפיו מחכים לכיפור כדי לצפות בסרטים (או סדרות, על-פי צו השעה), איבד מעט מעוקצו, שכן הטלויזיה ממילא השתלטה על חיינו וכעת כל ערב יום-חול, שישי או מועד הפכו לכיפור אחד מתמשך. יש שיגידו שדווקא בכיפור נכון לעשות הפסקה מהרעש הקבוע, לפתוח איזה ספר (לא חייבים לקרוא, העיקר לפתוח), לעלעל בעיתוני החג, לשחק עם הילדים, לצאת לרכיבה משפחתית, ובאופן כללי, לנסות ליהנות מהאופי הביזארי אך המאוד ייחודי של יום-כיפור. על כך, אפילו אנחנו, לא נאמר דבר. לכו על זה, תהנו מהשקט של החג, מגיע לכם.

ובחזרה למציאות – מה רואים בכיפור? לפני שנתחיל, הטיפ החשוב מכל: אם שואלים אתכם איך עבר כיפור, תשתדלו להמנע מהביטויים "מרתון","צפיה מרתונית" או חלילה "בינג'". נסו למשל "בסדר, תודה, איך אצלך". עובד תמיד.

5 קומדיות מומלצות לכיפור, ובכלל

1. Easy

החדשה מבין ההמלצות שלנו היא Easy, שנחתה רק לפני כשבועיים בנטפליקס, מה שכרגיל אומר שכל שמונת הפרקים זמינים כבר לצפיה. הקלילות של Easy היא מובנית – כל פרק מביא דמויות אחרות כך שאין ממש צורך לעקוב בדריכות אחר עלילה נפתלת שמתפתחת לאיטה (בדומה אגב ל-High Maintenance שגם עליה כבר המלצנו, ועודנו). לא כל הסיפורים באותה רמה אבל כולם זורמים למדי, וכמעט בכל פרק יש לפחות סצנה אחת שתגרום לכם לשנות תנוחה.

עונה: אחת (בינתיים)

פרקים: 8

זמן כדי לגמוע בכיפור: 4 שעות (של נינוחות משועשעת)

2. Scrotal recall / Lovesick

קומדיה בריטית משובחה, שנרכשה לא מכבר ע"י נטפליקס, החליפה שם (מעתה קראו לה Lovesick) וחוזרת עם עונה שניה בעוד כחודש.

מה הסיפור? בחור שמגלה לפתע שהוא סובל ממחלת מין, מתכוון לעדכן על-כך את כל האקסיות כדי שתלכנה להיבדק (ותודה ל-High Fidelity על ההשראה). את המסע מלווים החברה הכי טובה והחבר הכי טוב, באינספור דייטים וקשרים שקורים לשלושתם. נשמע בנאלי אבל מצליח גם לגעת, גם להפתיע ובעיקר להצחיק, כשרוב הסדרה מסופרת בכלל בפלאשבק (ופה זה לגמרי עובד).

עונות: אחת (השניה בדרך)

פרקים: 6

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: שעתיים וחצי (של עונג!)

3. Catastrophe

לא ברור מי טרם צפה בזה אבל אם זה אתם: א. תחרישו. ב. תשלימו.

עוד קומדיה בריטית (טובים אלה), על סטוץ שהתפתח הרבה מעבר לתכנון. רוב דלייני ושרון הורגן שכתבו את הסדרה גם מככבים באותה זוגיות שמצליחה לשרוד הכל, למרות הכל, וזה הרבה. מדד הצחוקים: גבוה ביותר.

עונות: שתיים (עונות 3 ו-4 בדרך)

סה"כ פרקים: 12

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: 5 שעות (של אושר!)

4. Fleabag

כמה פעמים צריך להמליץ על אותה סדרה עד שתצפו בה? אז הנה, בפעם השלישית – תראו פליבג. זה מצחיק, נועז, ואפילו מעורר מחשבה לקראת הסוף.

עונה: 1

פרקים: 6

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: שעתיים וחצי (של התעוררות, גם מחשבתית)

5. Man Seeking Woman

בחור מחפש בחורה היא קומדיה שלא בוחלת בכלום, ומתעקשת לשלב אלמנטים והומור מעולמות המדע הבדיוני. כנראה שכשגבר מחפש נואשות בחורה, כל האמצעים כשרים. אין סדרה קלילה מזו, בדקנו, ההומור לעתים מטופש ולעתים מתעלה לגבהים. חלק מהפרקים אדירים וחלקם חביבים ולא יותר, אבל בשורה התחתונה, MSW לגמרי שווה את הזמן שלכם (בהנחה שלא תכננתם להשתמש בו כדי להביא שלום עולמי).

עונות: 2 (השלישית בדרך)

סה"כ פרקים: 20

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: 8 שעות (של צחוק!)

ועוד שתיים שמסרו את נפשן

דפיקה על הדלת בשעה מאוחרת. מי זה יכול להיות, אתה שואל את עצמך, גורר רגליים, מציץ בעינית, נבהל לגלות צלליות של אנשים במדים של HBO. לא, זה לא קרה, אתה מנסה מהר לאמץ מחשבה חיובית, אבל אז הדלת נפתחת והפחד הכי גדול הופך למציאות: אנחנו מפסיקים את הסדרה שהכי אהבת בשנה האחרונה. אבל הרייטינג בסדר, אתה אומר, הקאסט מדהים, התכנית נפלאה, למה? לא היתה לנו ברירה. למה? אתה זועק, למה? מצטערים, שיקולים שונים.

כיפור הוא אם כן הזדמנות מצויינת להתייחד עם האהובים והאהובות שאינם איתנו עוד.

1. Enlightened

לורה דרן מככבת בסדרה שגם יצרה, על עובדת בתאגיד אמריקאי דורסני שמואסת בעבודתה ומנסה למצוא משמעות לחייה. אם זה לא יגרום לכם לצאת לככרות, זה לפחות יזכיר לכם מה חשוב.

עונות: 2

סה"כ פרקים: 18

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: 7 שעות וחצי (של הארה)

2. Togetherness

עד לרגע זה לא ברור מה גרם לאנשי HBO להפסיק לייצר את הממתק הנפלא הזה, שהביא גם דמויות, גם עלילה וגם הומור, והכל באריזה הנפלאה של האחים דופלאס (מארק דופלאס גם מככב באחד התפקידים הראשיים). אבל עזבו את כל אלה – מכירים אמנדה פיט? תמיד קשה להוריד ממנה את העיניים אבל פה היא גם נותנת את תפקיד חייה.

עונות: 2

סה"כ פרקים: 16

זמן נדרש כדי לגמוע בכיפור: 8 שעות (של ריגושים)

ולסיום

וכל זה בהנחה ש-Stranger Things ו-The Night Of כבר מאחוריכם. כי אם לא אז העניין פתור.

גמר חתימה טובה, למי שחותם.

Facebook Comments