"בית הקלפים" יורדת בגלל שערוריית קווין ספייסי? אל תהיו תמימים

ידיעה רודפת ידיעה בדרמה הקטנה שסיפקו לנו קווין ספייסי ובית הקלפים אמש, ולא נראה שזה ייגמר כאן. ובכל זאת, עד ההתפתחות הבאה, הנה כמה נקודות שחשוב לזכור בתוך כל הסיפור הזה.

1. הם לא באמת ביטלו את הסדרה

לבטל סדרה משמעותו אשכרה להוציא לה את הפלאג, להרוג אותה, להגיד לה "לא עוד". אלא שזה לא מה שקרה. נטפליקס הודיעה שהסדרה לא תחודש אחרי העונה השישית, כלומר יש עוד עונה שלמה בפתח. ומאחר שאותה עונה טרם החלה להצטלם, לא מדובר במשהו שרק מחכה לשידור וחבל על הכסף שבוזבז לריק, רוב הכסף עדיין יכול להיחסך אם באמת יהרגו אותה, עכשיו. אבל אז אין קלוז'ר, מותירים סדרה בת חמש עונות עם קצוות פתוחים, ופוטנציאל רייטינג שהוא עדיין מהגבוהים לרשת. זה כמובן לא יעלה על הדעת, ולכן ממשיכים לעונה אחת נוספת.

2. זה הטיימינג, טיפשון

יודעי דבר מעידים שההחלטה להרוג את בית הקלפים לאחר העונה השישית התקבלה כבר לפני חודשים רבים, כנראה עוד לפני שעלתה העונה החמישית לאוויר. הדבר היחיד שאירועי אמש שינו הוא הטיימינג של ההודעה, שהיתה מגיעה ככל הנראה מתישהו בחודשים הקרובים ממילא.

נטפליקס לא מפרסמת מספרים לגבי צפיות, אך מסקר פשוט שתערכו בין חבריכם תגלו שככל שהסדרה נמשכה כך פחת מספר הצופים בה. לכן הודעת סיומה של הסדרה לא באמת אמורה להפתיע איש, למעט אלה שמתעקשים להיות מופתעים מכל הודעה (נניח עורכי כותרות באתרי אינטרנט).

3. לחיי הציניות

קשה שלא להיות עוקצניים כשמסתכלים על השתלשלות האירועים בסיפור הזה. קווין ספייסי מואשם בהטרדה מינית שהתרחשה לכאורה לפני 30 שנה, הוא מתנצל מעומק הלב, למרות ש"אינו זוכר" את המקרה, אבל אם כבר עוסקים בעיניניי, הוא אומר לעצמו, אולי נסיט את האש ונצא מהארון, כך כולם יגידו כמה זה אצילי מצידי להיחשף ולהתנצל, ואת עניין ההאשמות יעבירו למקום משני ולא רלוונטי בסדר היום.

בתגובה נטפליקס שולפת מהכובע ארנב (זה לא שפן) שחיכה שם מתחילת המופע – "מבטלים את הסדרה" (כאמור, חארטה), ומוסיפה הודעה שבה היא טוענת שהיא "מוטרדת מאוד" (Deeply troubled) מהידיעות. בוודאי שהם מוטרדים. אחת מסדרות הדגל (הראשונה למעשה שנטפליקס הפיקה) חוטפת מכה אנושה ביחסי הציבור שלה, זה עניין מטריד לכל הדעות.

אפשר להניח שיש לחצים בתוך ומחוץ לנטפליקס לבטל את הסדרה כליל, כלומר עוד לפני העונה השישית. אם יגיעו ידיעות נוספות על ספייסי בשבועות הקרובים, יש סיכוי שזה גם ייקרה.

4. הספינאופים בדרך

אבל אפילו שערוריה שכזו שנקשרת בכוכב גדול ככל שיהיה, לא יגרמו לנטפליקס לוותר על מותג מנצח עם קהל אוהדים מסור. בנטפליקס כבר שוקדים על הספינאופים של הסדרה (נדמה שבימינו אם סדרה שנגמרת לא מקבלת ספינאוף, מדובר כנראה בכשלון חרוץ) ובעקבות הידיעות מאמש מדברים כבר על שלושה ספינאופים שונים, בראשם זה שישים במרכז את מייקל קלי (בדמותו של דאג סטמפר). נשמע כמו לימון עייף שמתאמצים לסחוט אותו.

5. כרוניקה של רשע ידוע מראש

חייבים לתת לבית הקלפים את הקרדיט: היא בלי ספק חלוצה וחדשנית בתחומה, ומקומה בהיסטוריה מובטח. היא הולידה את הבינג' כפי שאנחנו מכירים אותו היום (לא שאנחנו מתים על הקטע, אבל קשה להכחיש שמדובר במהפכה של ממש בהרגלי הצפיה). היא גם חשפה אותנו לרשע ולמניעים האמיתיים בפוליטיקה האמריקאית (וכנראה שגם בישראל), והיא עשתה זאת עם סטייל, עם שחקנים מדהימים, תסריט מותח ומתוחכם לפרקים ועם הפקה משובחת. אלא שכל זה החזיק יפה בערך שתי עונות, ומאז זה התחיל לחזור על עצמו ולהידרדר.

הזוג אנדרווד הוא כל-כך רע, שלצופה הממוצע קשה שלא לשנוא אותו. הסדרה כולה הפכה להיות מושתתת על העיקרון שהרע יותר ינצח, והסיבה היחידה שהזוג אנדרווד מצליחים יותר מאחרים ותמיד מנצחים היא משום שאין להם שום עכבות – האינטרס האישי הוא מעל לכל ושום דבר אחר לא באמת מעניין (מזכיר לכם ראשי ממשלות שאתם מכירים?). כשדמויות ראשיות של סדרה מונעות על ידי אינטרס אישי ורוע אינסופי, וכשכל הסובבים אותן הן מריונטות בהצגה שלהן, אנחנו כצופים מתחילים להתבאס, לכעוס, לשנוא, וגם לרצות במותם. למה הם לא מתים כבר שני אלה, אני שואל את עצמי בערך מהפרק הראשון בעונה השלישית, אבל מי מקשיב לי, העניין הזה ממשיך ואיש עוד לא יודע מתי זה ייגמר.

אז עכשיו אנחנו יודעים. לא יותר מעונה אחת נוספת, לפני ספינואפים ולא כולל מע"מ. את האמת נטפליקס? תסגרו את הבאסטה הזאת כבר עכשיו ותצאו גדולים.

היו שלום, ותודה על הקלפים.

Facebook Comments